מידע למתגייס - מהו המשפט הצבאי?

האחד החששות הגדולים ביותר של כל אדם צעיר העומד בפני שירותו הצבאי הוא הצורך להישפט בפני בית דין צבאי. על מנת להיכנס לתקופה מעניינית ומאתגרת זו בחייכם בצורה חכמה ומודעת, יש לדעת מספר עובדות בסיסיות: קודם כל, זכרו שמה שהיה בצבא – נשאר בצבא, והמשפטים שבהם נאלצתם לעמוד לא ישפיעו על החיים שלכם באזרחות בכל דרך שהיא. מדובר בעובדה מעודדת במיוחד, בהתחשב בעובדה שבצבא אפשר לקבל "הזמנה" לעמוד בפני משפט צבאי על כל דבר קטן, אפילו ברמה של בית הספר: התעסקות בפלאפון בזמן קורס או לימודים, מענה לא מכבד למפקד, רשלנות במדים ועוד.

כיצד עומדים בפני משפט?

כאשר מדובר בעבירות קטנות, לרוב לא נדרש עורך דין צבאי. למעשה, האם נדרשת הגנה מקצועית נקבעת על פי העונש המובטח על העברה שלכם (זאת על פי חוק השיפוט הצבאי (חש"צ), תשט"ו-1955). האפשרויות של העונשים:

  • התראה
  • נזיפה
  • נזיפה חמורה
  • קנס
  • ריתוק
  • שלילת רישיון (עברות הקשורות לתעבורה)
  • הורדה בדרגה
  • כלא

באופן טבעי, המקרים הדורשים סנגור צבאי הן המקרים החמורים כגון אובדן נשק, סירוב פקודה וכדומה.

מהלך המשפט

המשפט מועבר על ידי המפקדים במערך בית הדין הצבאי, כאשר העברות הקטנות דורשת שיפוט של קצין שיפוט זוטר, והעברות החמורות יותר – קצין שיפוט בכיר, שיכול לתת עונשים חמורים הרבה יותר, וכאן יכול להידרש איש מקצוע להגנת החייל.

הליך המשפט הצבאי

זכות החייל לדעת בדיוק זמן ותאריך של המשפט מראש, ולעבור על טופס המשפט לפני תחילתו. בתחילת המשפט תקבלו הסבר על התנהלותו. יש להופיע לפני השופט הצבאי עם כומתה ובהצדעה. תחילה תצטרכו לאשר את הפרטים האישיים שלכם. כמו כן, בסוף כל משפט הנאמר לפני השופט יש להוסיף "המפקד". בשלב הבא השופט יסביר את העברה שלכם וישאל האם אתם מודים – באשמה או בעובדות, או כופרים. מודים באשמה – האשמה מוצדקת ואתם האחראים. מודים בעובדות – אכן הייתה עברה שכזאת, אך לא באשמתכם. כופרים באשמה – משמע שאתם מסרבים להודות באשמה, ובשלב זה יש להציג עדויות ומסמכים להגנתכם. במקרים חמורים הסנגור יציגם במקומכם.

מי רשאי להיות הסנגור הצבאי?

לא כל עורך דין יכול להיות סנגור צבאי, היות ומדובר בתפקיד שונה בתכליתו מהמשפט האזרחי. הסנגור נדרש לעבור הכשרה ספציפית ולקבל אישורים של הגורמים האחראיים. לפיכך, חשוב מאוד לבחור את הסנגור מראש, בעיקר במקרים קשים שעשויים לגרור עונש של תקופה בכלא או הורדה בדרגה.

על החייל לפנות למשרדי עורי דין המתמחים בסנגוריה הצבאית וכן נלחמים על זכויות החיילים מהימים הראשונים לפעילות המשרד, לכן במקרים בהם החייל לא מרגיש בטוח מספיק על מנת לייצג את עצמו במשפט הצבאי, סנגוריה מקצועית, מלומדת ובעלת כל ההכשרה והרגישות הדרושה להתנהלות לבית הדין הצבאי תגדיל את הסיכויים לסיום חיובי של מקרה לא נעים.

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם